Monthly Archive: November 2019

Posjeta Historijskom muzeju

Učenici su imali priliku pogledati i izložbu radova našeg poznatog slikara Safeta Zeca iz njegovog opusa „Zagrljaji“. Izložba je otvorena 25. novembra na Dan državnosti Bosne i Hercegovine. Naime, inspiracija autoru za stvaranje radova bilo je stradanje dvoje mladih Admire i Boška, na mostu Vrbanja 1993.godine.

Historijski čas povodom 25. novembra – Dana državnosti BiH

U periodu od 18.-22.11.2019.godine učenice su posjećivale časove Odjeljenskih zajednica svih razreda od prvog do četvrtog , gdje su održale historijski čas i ponovo podsjetile učenike na različite vremenske periode kroz koje je naša država kroz svoju historiju prolazila, od razdoblja samostalnosti i određenog državno-političkog i ekonomskog uspona koja se smjenjuju s vremenima propadanja i gubljenja političkog identiteta, ili uklopljenosti u veće državne strukture.

25. novembar – Dan državnosti BiH

Na prvom zasjedanju ZAVNOBiH je formalno konstituisan kao opštepolitičko predstavništvo Narodno¬oslobodilačkog pokreta Bosne i Hercegovine, ali je u stvarnosti i praksi djelovao kao najviši organ vlasti.
Odbornici su usvojili Rezoluciju ZAVNOBiH-a i Proglas narodima BiH u kojima se ističe da ubuduće Bosnu i Hercegovinu i njene narode u zemlji i inostranstvu, mogu zastupati i predstavljati samo ZAVNOBiH i Antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Jugolavije – AVNOJ.

Policijska akademija za mlade 2019

Ova Akademija je održana pod pokroviteljstvom PH International Ureda u Bosni i Hercegovini, koji svoje projekte usmjerava na smanjenje stope kriminaliteta među mladim ljudima, na prevenciju maloljetničke delikvencije, te podizanje svijesti kod mladih ljudi o važnosti provođenja zakona i socijalizaciji sa pravom.

Posjeta Muzeju ratnog djetinjstva

Učenici su vidjeli lične predmete, fotografije, pisma i crteže djece iz rata koja su sad odrasle osobe. Svaki eksponat je priča za sebe koja dočarava odrastanje u Sarajevu u periodu od 1992. do 1995. godine.Audio i video snimci su najviše impresionirali učenike, jer su svjedoci govorili o načinima igre u podrumu, čitanju pri svijeći, borbi protiv vaški, te njihova snalažljivost i očuvanje dječijeg duha u tako teškim uslovima.

Projekat „Znanjem protiv droge“

Cilj projekta je promocija zdravih stilova života, prevencija ovisnosti, maloljetničkog nasilja i nasilja u porodici. Realizator svih radionica u našoj školi je bio dr.Feka Pepić. Učenici su aktivno uzeli učešće u realizaciji ovih aktivnosti.