K O N K U R S za upis učenika u prvi razred srednjih škola sa područja Kantona Sarajevo u školskoj 2017./2018. godini.

Na osnovu članova 57., 62., 77. i 78. Zakona o srednjem obrazovanju (“Službene novine Kantona Sarajevo”, broj: 23/10 i 1/16) Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo objavljuje

K O N K U R S

za upis učenika u prvi razred srednjih škola sa područja Kantona Sarajevo u školskoj 2017./2018. godini.

Konkurs za upis u PRVI razred srednjih škola u školskoj 2017./2018. godini traje od 27. juna do 4. jula 2017. godine. Kandidati koji konkurišu u umjetničke škole, odnosno u gimnaziju – sportsko izborno područje, polažu prijemni ispit, odnosno test fizičke sposobnosti, koji su dužni okončati najkasnije dva dana prije završetka on-line upisa.

KONKURS ZA UPIS UČENIKA U PRVE RAZREDE SREDNJIH ŠKOLA U KANTONU SARAJEVO – ŠKOLSKA 2017/2018. GODINA

Bitne informacije iz Konkursa koje se odnose na našu školu:

Naša škola za školsku 2017/2018. godinu upisuje 8 odjeljenja za sljedeća zanimanja i to:

Tehnička (četverogodišnja) zanimanja:

 1. Tehničar PTT saobraćaja, 1 odjeljenje – 24 učenika, minimalan broj bodova iz osnovne škole je 63;
 2. Tehničar drumskog saobraćaja, 2 odjeljenja – 48 učenika, minimalan broj bodova iz osnovne škole je 63;

Zanatska (trogodišnja) zanimanja:

 1. Automehaničar, 1,5 odjeljenja – 36 učenika, nema ograničenja na broj bodova iz osnovne škole;
 2. Autolimar, 0,5 odjeljenja – 12 učenika, nema ograničenja na broj bodova iz osnovne škole;
 3. Autolakirer, 0,5 odjeljenja – 12 učenika, nema ograničenja na broj bodova iz osnovne škole;
 4. Autoelektričar, 1 odjeljenje – 24 učenika, nema ograničenja na broj bodova iz osnovne škole;
 5. Vozač motornih vozila, 0,5 odjeljenja – 12 učenika, nema ograničenja na broj bodova iz osnovne škole;
 6. Rukovalac građevinskih i pretovarnih mašina, 1 odjeljenje – 24 učenika, nema ograničenja na broj bodova iz osnovne škole;

Dokumenti bitni prilikom upisa učenika u I razred srednjih škola su:

 1. zahtjev za upis (popunjava se u školi);
 2. svjedodžbu o završenom IX razredu osnovne škole;
 3. uvjerenje o uspjehu u VI, VII i VIII razredu osnovne škole;
 4. uvjerenje o rezultatima postignutim na eksternoj maturi;
 5. izvod iz matične knjige rođenihovjerena kopija, i
 6. drugi dokumenti koji budu traženi konkursom.

Ove godine Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo daje po 5 stipendija za zanimanje autoelektričar i autolimar. Više detalja na sljedećem linku.

Relevanti predmeti za našu školu su: Bosanski jezik i književnost, Matematika i Fizika.

Broj bodova možete izračunati koristeći ON-LINE KALKULATOR BODOVA.

Pristup portalu za on-line upis u prvi razred srednje škole možete izvršiti sa vlastitog računara ili iz osnovne škole koju ste pohađali putem web stranice www.upis.emis.edu.ba na kojoj se nalaze podrobnije informacije o načinu upisa u srednju školu. Video uputstva možete naći klikom na link “Pomoć” na početnoj stranici web portala. Tekstualno uputstvo imate na sljedećem linku.

Prvi uvid kandidata na online sistem počinje u petak 23. juna 2017. godine. Pri prvoj prijavi potrebno je unijeti šifru dobivenu u osnovnoj školi (šifra sa EM2 obrasca) nakon čega učenik unosi korisničko ime i lozinku. Po uspješnoj prijavi u sistem moguće je pregledati lične podatke i ocjene, a nakon što se iz EMIS sistema prenesu i rezultati takmičenja, i ti podaci će biti dostupni za pregled. Sve detaljne informacije oko prijave na sistem nalaze se na linku Pomoć na kojem se mogu pronaći detaljna video uputstva.Još jednom naglašavamo, ističemo, da online prijava za upis u prvi razred srednje škole počinje 27.6.2017. godine, na dan objavljivanja KONKURSA za prijem učenika u prvi razred srednjih škola u školskoj 2017/2018. godini.Ova mogućnost pristupa online sistemu 23.6. 2017. godine je samo informativnog karaktera za roditelje i učenike.

U slučaju bilo kakvih pitanja i nejasnoća, svim učenicima i roditeljima tokom trajanja upisa u srednje škole na raspolaganju će biti neko od članova iz komisije za upis učenika u periodu od 10:00 do 13:00h svaki radni dan. Prijem dokumenata učenika koji su primljeni u školu vršit će se od 05-07. jula 2017. godine u vremenu od 09:00 do 13.00 sati, s tim da je u petak 07. jula prijem dokumenata do 12:30 sati.

 

Vezane vijesti...