K O N K U R S za upis učenika u prvi razred srednjih škola sa područja Kantona Sarajevo u školskoj 2018./2019. godini.

Na osnovu članova 72., 73. i 74. Zakona o srednjem obrazovanju (“Službene novine Kantona Sarajevo”, broj: 23/17) Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo objavljuje

K O N K U R S

za upis učenika u prvi razred srednjih škola sa područja Kantona Sarajevo u školskoj 2018./2019. godini.

Konkurs za upis u PRVI razred srednjih škola u školskoj 2018./2019. godini traje od 27. juna do 5. jula 2018. godine. Kandidati koji konkurišu u umjetničke škole, odnosno u gimnaziju – sportsko izborno područje, polažu prijemni ispit, odnosno test fizičke sposobnosti, koji su dužni okončati najkasnije dva dana prije završetka on-line upisa.
Kandidati koji konkurišu u ostale srednje škole ne polažu prijemni ispit.
Mjesto i satnica polaganja prijemnog ispita za kandidate koji konkurišu u umjetničke škole, kao i mjesto i satnica polaganja testa fizičke sposobnosti za kandidate koji konkurišu u gimnaziju-sportsko izborno područje, objavljuju se na oglasnoj tabli i WEB-stranici tih škola.
Izbor kandidata vršit će se na osnovu Odluke sa kriterijima za prijem učenika u prvi razred srednjih škola Kantona Sarajevo, koji je sastavni dio ovog konkursa.

KONKURS ZA UPIS UČENIKA U PRVI RAZRED – ŠKOLSKA 2018/2019. GODINA

Naša škola za školsku 2018/2019. godinu upisuje 8 odjeljenja za sljedeća zanimanja i to:

Tehnička (četverogodišnja) zanimanja:

  1. Tehničar PTT saobraćaja, 2 odjeljenja – 48 učenika, minimalan broj bodova iz osnovne škole je 63;
  2. Tehničar drumskog saobraćaja, 1 odjeljenje – 24 učenika, minimalan broj bodova iz osnovne škole je 63;

Zanatska (trogodišnja) zanimanja:

  1. Automehaničar, 1,5 odjeljenja – 36 učenika, nema ograničenja na broj bodova iz osnovne škole;
  2. Autolimar, 0,5 odjeljenja – 12 učenika, nema ograničenja na broj bodova iz osnovne škole;
  3. Autolakirer, 0,5 odjeljenja – 12 učenika, nema ograničenja na broj bodova iz osnovne škole;
  4. Autoelektričar, 1 odjeljenje – 24 učenika, nema ograničenja na broj bodova iz osnovne škole;
  5. Vozač motornih vozila, 0,5 odjeljenja – 12 učenika, nema ograničenja na broj bodova iz osnovne škole;
  6. Rukovalac građevinskih i pretovarnih mašina, 1 odjeljenje – 24 učenika, nema ograničenja na broj bodova iz osnovne škole;

Prilikom popunjavanja obrasca za on-line upis učenici koji su u dilemi koje tačno zanimanje da upiše mogu paralelno konkurisati na više zanimanja tako što kao prvi izbor izaberu našu školu i prvo zanimanje na koje žele konkurisati, kao drugi izbor, opet izaberu našu školu i drugo zanimanje na koje žele konkurisati, različito od prethodnog zanimanja.

Ove školske godine Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo će stipendirati po 5 učenike koji žele upisati deficitarna zanimanja (u našem slučaju autolimar i rukovalac građevinskih i pretovarnih mašina). Odluka u prilogu.

Broj bodova možete izračunati koristeći ON-LINE KALKULATOR BODOVA.

Pristup portalu za on-line upis u prvi razred srednje škole možete izvršiti sa vlastitog računara ili iz osnovne škole koju ste pohađali putem web stranice www.upis.emis.edu.ba na kojoj se nalaze podrobnije informacije o načinu upisa u srednju školu. Video uputstva možete naći klikom na link “Pomoć” na početnoj stranici web portala. Tekstualno uputstvo imate na sljedećem linku.

Više detalja o zanimanjima u našoj školi imate u sljedećoj afiši:

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Vezane vijesti...