Projekat V2V (VET TO VET) – Izgradnja VET kapaciteta zapadnog Balkana otpočeo sa realizacijom

JU Srednje škole za saobraćaj i komunikacije Sarajevo, učestvuje u velikom internacionalnom projektu, koji je podržan od strane EU. U ovom projektu učestvuju pojedine države članice Evropske Unije kao i pojedine zemlje Zapadnog Balkana.

Projekat nosi naziv V2V – (VET TO VET) – IZGRADANJA VET KAPACITETA ZAPADNOG BALKANA i osnovni cilj projekta je poboljšanje prakse i politika srednjeg stručnog obrazovanja u zemljama Zapadnog Balkana (konkretno u zemljama učesnicama projekta: Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Kosovo) ali i unapređenje samog srednjeg stručnog obrazovanja u zemljama Evropske Unije (konkretno u zemljama učesnicama iz EU: Italija, Holandija, Finska, Slovenija i Hrvatska).

Trajanje projekta je 3 godine (od 22.12.2020. do 22.12.2022. godine) a vrijednost projekta je oko 1 milion eura. Projekat je sa Evropskom komisijom potpisala srednja škola Apro Formazione iz Italije 11. januara 2021.godine. Naša škola je školom iz Italije potpisala Ugovor o učešću u Projektu 12.marta 2021. godine.

Škole koje učestvuju u ovom projektu su:

 • Apro Formazione (IT)
 • SIC Ljubljana (SI)
 • Gospodarska škola Čakovec (HR)
 • ROC Noorderpoort (NL)
 • SEDU (FI)
 • Javna ustanova Srednja stručna škola “Ivan Uskoković” Podgorica (ME)
 • Javna ustanova Srednja mješovita škola „Danilo Kiš“ Budva (ME)
 • JU Srednja škola za saobraćaj i komunikacije Sarajevo (BA)
 • Qendra e Kompetencije Priština (XK)

Projekat se sastoji iz 4 faze:
1.Faza – Priprema Projekta (dogovaranje oko termina posjeta i web konferencija, upoznavanje sa nacionalnim VET programima za svaku školu, edukacija u vezi učešća u svim fazama projekta, posjete Školama);
2.Faza – Mobilnost Nastavnika (studijske i profesijonalne posjete nastavnika školama u zemljama EU i nastavnika iz zemalja EU školama Zapadnog Balkana, stručne Konferencije u svakoj od zemalja učesnika u projektu, edukacija);
3.Faza – Mobilnost Učenika (studijske posjete učenika školama u zemljama EU – kratke 1 mjesec – 5 učenika, duge 3 mjeseca – 2 učenika maturanta);
4.Faza – Internacionalizacija i umrežavanje (Dijeljenje partnera i mreža partnera za saradnju, uspostavljanje lokalnih i regionalnih mreža škola, uspostavljanje međunarodnu mreže i saradnje srednjih stručnih škola);

Mobilnosti učenika i nastavnika planirane su na sljedeći način:
Mobilnost učenika:
-Mobilnost učenika BiH-Holandija – kratka mobilnost 1 mjesec 5 učenika 1 nastavnik;
-Mobilnost učenika BiH-Holandija – duga mobilnost 3 mjeseca 2 učenika-maturanti.
Mobilnost nastavnika:
-Profesionalna posjeta BiH-Holandija 5 dana – 2 nastavnika;
-Profesionalna posjeta BiH-Italija 5 dana – 2 nastavnika;
-Profesionalna posjeta BiH-Finska 5 dana – 2 nastavnika;
-Profesionalna posjeta BiH-Slovenija 5 dana – 2 nastavnika;
-Profesionalna posjeta BiH-Hrvatska 5 dana – 2 nastavnika;
-Transnacionalni sastanci (svi učesnici) – Italija 5 dana – 2 nastavnika;
-Transnacionalni sastanci (svi učesnici) – Kosovo 5 dana – 1 nastavnik;
-Transnacionalni sastanci (svi učesnici) – Slovenija 5 dana – 2 nastavnika;
-Trening kurs (svi učesnici) – Italija 5 dana – 2 nastavnika;
-Poslovna posjeta BiH-Holandija 5 dana – 3 nastavnika.
Nama dolaze u posjetu:

 • Osoblje projekta (IT, FI, NL, HR, SL) – 6 dana po 2 nastavnika;
 • Transnacionalni sastanak (svi) – 5 dana po 1 osoba;
 • Dualno obrazovanje NL i SL – 3 dana po 1 osoba
 • Početna opservaciona misija NL – 1 osoba 5 dana
 • Srednja opservaciona misija NL – 1 osoba 5 dana
 • Završna opservacijona misija NL – 1 osoba 5 dana

15., 16., 18., 23. i 25. marta 2021. godine održani su video sastanci na kojima su predstavljeni učesnici (Škole) u projektu, prezentovan je projekat kroz faze i aktivnosti, dogovorene metode saradnje sa fokusom na online saradnju, predstaljveni su alati za saradnju (Teams Office 365), dogovorene su pripremne aktivnosti na izgradnji kapaciteta (ažuriranje VISA, analiza zdravstvenih i putničkih ograničenja, COVID mjere, …) Također, pripremljene su i dogovorene analize svakog VET pojedinačnog sistema obrazovanja. Razmatrani su termini studiskih i profesionalnih posjeta zemljama Zapadnog Balkana.
Ovo su aktivnosti koje su provedene do kraja mjeseca marta 2021. godine.

You may also like...