Dan maternjeg jezika

Učenici naše škole, kroz različite aktivnosti, dali su svoj doprinos da se osvijesti značaj maternjeg jezika, te kroz prezentaciju koja je prezentovana po odjeljenjima na časovima Bosanskog jezika i književnosti, upoznaju od kada se obilježava ovaj značajan datum, te koliko je važno očuvanje maternjeg jezika. Naše učenice, Mia Melićević i Emela Makaš, su u svojim likovnim radovima predstavile i oslikale na panou Dan maternjeg jezika i time obilježile ovaj poseban dan te istakle divnu poruku: “Zemlje i države ne osvajaju se samo mačevima nego i jezicima. Znaj da te tuđinac onoliko osvojio i pokorio koliko ti je riječi pokrao i svojih naturio.”

Također, u sklopu obilježavanja Dana maternjeg jezika, učenici III-2A i IV-2, u pratnji profesora bosanskog jezika i bibliotekarke, posjetili su Gazi Husrev-begovu biblioteku. Prilikom posjete, učenici su upoznati sa historijatom, značajem i pisanim blagom koje se brižno čuva u biblioteci već skoro pet stotina godina. Učenici su imali priliku posjetiti i Odjel za restauraciju i konzervaciju, te depo biblioteke. Posjeta je protekla u divnom i veselom raspoloženju na zadovoljstvo učenika i nastavnika.

Da bi znao jezika sto, bitno je da znaš, cijeniš i voliš maternji svoj!