Obilježavanje Dana ružičastih majica – 28.02.2018.godine

Danas, 28. februara obilježava se Dan ružičastih majica – Međunarodni dan prevencije vršnjačkog nasilja. Ovaj dan obilježava se od 2007.godine kada je dječak u Kanadi bio izložen vršnjačkom nasilju zbog dolaska u školu u ružičastoj majici. Majica je simbolizirala dječakovu podršku teško bolesnoj majci od karcinoma dojke. Školske kolege su se sutradan pojavile u školi u ružičastim majicama sa jasnom porukom: ”Stop nasilju u školama”.

U povodu obilježavanja Dana ružičastih majica učenici Bozalija Faris, Smajlović Armina i Čardaković Faruk su u saradnji sa pedagoško-psihološkom službom škole pripremili promotivni materijal koji smo dobili od NVO ”Kap” te napravili plakat sa pozitivnim  porukama.   Obišli su sva odjeljenja, podijelili promotivni materijal i predstavili značaj prevencije nasilja i nasilničkih oblika ponašanja među djecom kao i značaj podrške učenicima koji su bili žrtve nekog od oblika nasilja.

Cilj nam je  preventirati sve oblike nasilnog ponašanja kod učenika.