10. decembar – Međunarodni dan ljudskih prava

Učenici/e Srednje škole za saobraćaj i komunikacije u okviru predmeta Građansko obrazovanje/Demokratija i ljudska prava su obilježili 10. decembar – Međunarodni dan ljudskih prava.
Učenici su se podsjetili zašto je Opća deklaracija o ljudskim pravima jedan od najvažnijih međunarodnih dokumenata za zaštitu ljudskih prava i šta ona predstavlja za članice Ujedinjenih nacija.
Učenici su također analizirali Opću deklaraciju o ljudskim pravima i uspoređivali sa zagarantovanim pravima iz Ustava BiH. Razgovaralo se i o vrstama ljudskih prava koja su propisana deklaracijom.
Kao i ko je odgovoran da provodi/štiti naša ustavom zagarantovana ljudska prava.
Opća deklaracija o pravima čovjeka je prvi sveobuhvatni instrument zaštite ljudskih prava, a donošenje deklaracije jedno od prvih značajnih dostignuća Ujedinjenih nacija.
U obilježavanju učestvovali su razredi III – 2, 3, 7 i 8 sa profesorom Igorom Smiljanićem.

[simple_google_photos_grid album-url=”https://photos.app.goo.gl/r9koh5eLvWg8cPPs8″ number-photos=”8″ number-photos-per-row=”4″ cache-interval=”120″]