Stručno usavršavanje u okviru Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo u znaku razvoja kompetencija

Četvrta sedmica online edukacije sudionika odgojno-obrazovnog procesa zaposlenih u ustanovama u Kantonu Sarajevo protekla je u znaku razvoja ključnih kompetencija. Webinari u organizaciji Ministarstva za odgoj i obrazovanje KS i UNICEF-a i ove sedmice su ponudili zanimljive i korisne teme: Razvoj prezentacijskih vještina, Medijska i informacijska pismenost – Kompetencijski okvir i model integracije u obrazovni proces i „Matematika u korelaciji sa… „.

Govoreći o razvoju prezentacijskih vještina kod učenika profesorica Salibašić je ukazala na važnost razvoja sposobnosti izražavanja misli i osjećanja, ideja, koncepata, činjenica i mišljenja usmenim putem na efikasan način. U svom predavanju Adila Salibašić je pokazala kako nizom jasno usmjerenih aktivnosti poučava srednjoškolce prezentacijskim vještinama. Prikazujući finalne radove učenika – video uratke bazirane mahom na slobodnom odabiru tema, te provodeći učesnike kroz prezentaciju namijenjenu učenicima, profesorica je pojasnila šta je sve učenike potrebno podučiti kako bi potom mogli samostalno raditi na zadatku u okviru kojeg unapređuju i druge vještine poput kreativnosti, rješavanja problema, digitalne kompetencije i sl. Istakla je kako je za razvoj ove vještine potrebno vrijeme i kontinuitet, te jasno postavljeni ciljevi i pravila, te da sve to dovodi do ostvarenja željenog cilja. Razvoj prezentacijskih vještina daje mogućnost uspostavljanje saradnje između više predmeta što poučavanje stavlja u kontekst svakidašnjeg života i čini ga svrsishodnijim.

U okviru drugog ovosedmičnog predavanja stavljen je akcent na edukaciju nastavnika i profesora o medijskoj i informacijskoj pismenosti. Predavanjem doc.dr. Emira Vajzovića sa Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu ukazano je na važnost i ulogu svih obrazovnih subjekata u sistemskom pristupu podučavanja djece i mladih u Bosni i Hercegovini. Govorilo se o kompetencijskom okviru i modelu integracije medijske i informacijske pismenosti u obrazovni proces, te istaknuto kako je ovaj proces baziran na cjeloživotnom učenju. U ovom procesu, pored donosioca odluka i stvaranja dobre klime, veoma značajnu ulogu imaju nastavnici/ce i profesori/ce, kao i bibliotekari. Naglašeno je da je prije svega potrebno podizanje svijesti o značaju medijske i informacijske pismenosti kako bi se shvatile i prednosti strateškog promišljanja o istom.

Trećim predavanjem fokus je stavljen na novim trendovima u podučavanju matematike. Kroz interaktivne sadržaje profesorice Lejla Hujdur je privukla pažnju velikom broju učesnika i potakle ih na aktivno učešće. Na ovaj način profesorica Hujdur je pokazala nastavnicima/profesorima kako vrlo lako mogu i oni učenicima privući pažnju i zaintrigirati ih za probleme kojima će se taj čas baviti i rješavati. Profesorica Belma Alihodžić je dala usporedbu načina učenja i podučavanja učenika u Kantonu Sarajevo sa drugim državama, te ukazala na važnost zaokreta od podučavanja sadržaja ka razvoju vještina. Profesorice Hujdur i Alihodžić su za kraj pokazale i nekoliko primjera dobre prakse u želji da inspirišu druge profesionalce da i oni podijele svoje prakse i da jedni od drugih uče i zajednički kreiraju bolje obrazovanje kao temelj zdravog i naprednog društva.

Ministarstvo za odgoj i obrazovanje djece i mladih Kantona Sarajevo se zahvalilo na učešću zaista velikom broju ljudi zainteresiranih za unapređenje znanja i vještina putem online edukacija. Za sve one koji žele proširiti svoja znanja i vještine webinari su u potpunosti besplatni i otvoreni, a realiziraju se svakog u utorak, srijedu i četvrtak. Dovoljno je pratiti obavijest o novim temama i prijaviti se putem istaknutog linka.

http://mo.ks.gov.ba/aktuelno/novosti/strucno-usavrsavanje-u-okviru-ministarstva-za-odgoj-i-obrazovanje-kantona-sarajevo

Slične objave