Klimatske promjene i zagađenje zraka

U periodu od 01. – 05.07. 2024. godine učenik Srednje škole za saobraćaj i komunikacije Sarajevo Mirza Juhić uspješno je uzeo učešće u Ljetnoj školi „Klimatske promjene i zagađenje zraka“ koja je organizovana u Centru za interdisciplinarne studije „prof. Dr. Zdravko Grebo“.
Tokom pet dana, studenti sa javnih univerziteta i maturanti srednjih škola iz Bosne i Hercegovine su kroz 20 sati nastave, interaktivnih radionica, edukacijskih kvizovova i analize slučajeva učili od eksperata koji su razvili studijski program o klimi i posljedicama koje izazivaju klimatske promjene. Predavanja su se bavila osnovama klimatskih promjena, njihovim uzrocima i posljedicama, kao i zagađenjem zraka i njegovim utjecajem na zdravlje ljudi i okoliš, a osim teorijskih znanja, učesnici su kroz interaktivne radionice i edukacijske kvizove imali priliku i praktično primijeniti stečena znanja.
Posebno zanimljiv dio programa je bio posljednji dan, kada je organizovana edukativna posjeta Skakavcu, jednom od zaštićenih prirodnih područja unutar Kantona Sarajevo. Cilj Ljetne škole je edukacija i podizanje svijesti mladih o kompleksnosti problematike klimatskih promjena i zagađenja zraka, te poticanje njihovog aktivnog sudjelovanja u suočavanju s ovim izazovima.
Organizatori su uvjereni da će ovaj program značajno doprinijeti jačanju kapaciteta mladih ljudi u oblasti održivog razvoja i zaštite okoliša. Ovim putem čestitamo našem učeniku Mirzi Juhiću i mentorima profesorima Melisi Bubić i Igor Smiljaniću.