CIK – dani otvorenih vrata i promocija novih tehnologija

Dana 13. oktobra 2023. godine učenici Srednje škole za saobraćaj i komunikacije Sarajevo su uz pratnju profesora Igora Smiljanića posjetili Centralnu izbornu komisiju – CIK povodom Dana otvorenih vrata i promocije novih tehnologija u izbornom procesu.
Na promociji članovi CIK-a su učenicima/cama i profesorima predstavili suvremeniji princip glasanja i samu opremu za izbore (Za identifikaciju birača i optičko prebrojavanje glasačkih listića), a odnosi se konkretno na automatsku identifikaciju birača, proces glasanja i skeniranja glasačkih listića, kao i brz transfer rezultata.
Naši učenici/ce su imali priliku i da praktično isprobaju navedenu opremu.
U slučaju da Parlamentara skupština BiH odobri ovu metodu, već na idućim izborima 2024. godine bi se mogli susresti sa ovim principom glasanja.
Učenici koji su se odazvali pozivu su: Džejla Đaltur, Nejra Nahić, Ajna Borančić, Selma Čelik, Aida Sinan, Naida Bašić, Damir Baždar, Ajdin Hrvat, Benjamin Omeragić, Arnel Seferović, Hamza Begić.
Tekst pripremio učenik Hamza Begić uz potporu profesora Igor Smiljanića.